ТИП НА ДЕНОТ (18.10.2023, 23:59) ГРЕМИО – АТЛЕТИКО ПР

Тип на денот
Тип на денот

Денешната понуда е навистина сиромашна, но сепак ние се потрудивме за вас да издвоиме натпревар кој ќе ви го претставиме како тип на денот. Станува збор за дуел од бразилската Серија А каде што ќе се сретнат екипите на Гремио и Атлетико ПР.

Фантастична серија на домашен терен

Последен пат овој тим беше шампион во далечната 1996 година. Минатата сезона за жал беа дел од Серија Б каде што преку второто место успеаа да се вратат во бразилската елитна фудбалска лига. Најголемо засилување овој пат беше доаѓањето на Луис Суарез, а тоа покажа дека Гремио има огромни амбиции кога е во прашање оваа сезона. Во моментов се наоѓаат на третото место на табелата со 11 бода помалку од лидерот Ботафого, но и два бода помалку од второпласираниот тим на Брагантино. На последните пет натпревари остварија една победа, две реми и два порази, па Брагантино тоа успешно го искористи.

Пласман во Копа Либертадорес

Примарната цел пред почетокот на овогодинашното издание на бразилската Серија А беше секако Копа Либертадорес, а како што стојат засега работите, тоа нема да биде воопшто лесна мисија.  Во моментов некогашниот шампион на Јужна Америка се наоѓа на 8-то место со бод помалку во однос на шестопласираниот тим на Форталеза. На последните пет натпревари, Атлетико оствари две победи, две реми и еден пораз, па слободно може да констатираме дека на овој натпревар влегуваат со одлично расположени. Што се однесува до гостувањата, овој клуб досега изигра 12 натпревари и оствари три победи, три реми и дури шест порази.

Очекување

Како што погоре заклучивме, Гремио игра фантастично на домашен терен, па тоа искрено им дава предност на овој натпревар. Ние веруваме дека ќе успеат да ги земат трите бода на овој натпревар.

Предлог

ГРЕМИО – АТЛЕТИКО ПР – 1 @ 2.10 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*