ТИП НА ДЕНОТ (17.10.2023, 20:45) АНГЛИЈА – ИТАЛИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување бидејќи се играат европските квалификации, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Англија и Италија.

Англија прв фаворит во групата

Англија е прва фаворит во оваа група и тоа го оправдува од самиот старт на квалификациите. После пет одиграни кола има четири победи, едно реми и е лидер во групата. Секако, најважна е победата во првото коло на гости кај Италија со која најавија дека избраниците на Саутгејт се далеку пред сите во оваа група и дека сакаат да бидат победници. Против Македонија запишаа висока победа од 7:0 што додатно им ја поткрена самодовербата, а во минатото колло се спасија од пораз против Украина. Сега на гости им доаѓа најголемиот конкурент и со победа ќе го заверат учеството на ЕП. За овој меч селекторот Саутгејт нема да може да смета на Лук Шо, Чилверл и Сака, но во секој случај Англија има огромен ростер и нема да се почуствуваат отсуствата.

Италија е на добар пат и покрај проблемите

Италија на среде квалификации остана без селектор откако Роберто Манчини реши да се пресели во Саудиска Арабија. На негово место дојде Спалети, кој веднаш имаше кикс против Македонија во Скопје. После тоа Италија запиша две победи, а најважната е секако со Украина на домашен терен. Сега Италија повторно ја тресе скандал со обложување на фудбалери, но „аѕурите“ до крај ќе се борат со Украина за второто место и како што стојат работите сега се во предност. А овој меч избраниците на Спалети нема што да загуват бидејќи играат со првиот фаворит во групата. Но, Италија е голема репрезентација и игра најдобро кога најмалку се очекува, па сигурно доаѓа по бодови во Лондон.

Очекување

Ова е едно од најголемите европски дербија и сигурно ќе биде многу непредвидлив меч, иако Англија е фаворит, но Италија сигурно нема лесно да се предаде.

ТИП:

Англија – Италија – ГГ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*