ТИП НА ДЕНОТ (15.10.2023, 15:00) ГРУЗИЈА – КИПАР

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот повторно ќе бидат квалификациските натпревари за ЕП, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Грузија и Кипар.

Грузија е голем фаворит

Многу повеќе се очекуваше од Грузија во овие квалификации предводена од ѕвездата на Наполи, Кварацхелија. Добро го започнаа циклусот со реми против Норвешка и победа против Кипар, меѓутоа во наредните три меча Грузија запиша исто тлку порази. Откако доживеаа дебакл против Шпанија (7:1) беше јасно дека овој тим е далеку од пласман на ЕП. Пред три дена одиграа пријателски меч со селекциајта на Тајланд и победи со високи 8:0, па тоа беше вистинска увертира за овој меч. Сега на гости им доаѓа Кипар, кој е најслаб во групата, па Грузија се наоѓа пред императив победа, иако овој меч за нив нема резултатско значење.

Кипар не покажа ништо

И пред почетокот на квалификациите беше јасно дека Кипар е голем аутсајдер во оваа група. Меѓутоа, оваа репрезентација не покажа ништо и до сега нема освоени ниту еден бод и со право може да се каже дека е една од најслабите европски селекции во моментов. Сепак повеќе се очекуваше од Кипар ако се земе во предвид силното првенство и клубовите кои често играат во европските турнири. Покрај тоа што ги загубија сите шест натпревари во квалификациите Кипар успеа да постигне само два гола, а во исто време прими неверојатни 21 гол. Поради тоа не се очекува да освои бодови на ова гостување и само прашање е со колку гола во мрежата ќе си замине од Грузија.

Очекување

Домаќинот е голем фаворит во овој меч и очекуваме лесно да ги освои трите бода, а победата да биде изразена со повеќе голови.

ТИП:

Грузија – Кипар – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*