ТИП НА ДЕНОТ (13.10.2023, 20:45) ПОРТУГАЛИЈА – СЛОВАЧКА

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваат квалификациските натпревари за ЕП и има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Португалија и Словачка.

Перфектната Португалија со една нога во ЕП

Португалија е главен фаворит во групата и тоа го оправда до сега со шест победи во првите шест меча. Секако дека целта не е само пласман на ЕП туку и освојување на групата, а со оглед на конкуренцијата Португалија не би требало да има проблеми да заврши на првото место. После Мундијалот беше сменет селекторот Сантош и за нов селектор беше поставен Мартинез, а се чини дека репрезентацијата игра многу подобро под негово водство. Португалија има искклучително силна репрезентација со многу квалитетни поединци и сигурно ќе биде еден од главните фаворити и на самото Европско првенство. Во овие квалификации до сега нема примено ниту еден гол, а постигна 24 гола на шест натпревари.

Словачка игра одлично, но…

Словачка до сега нема некој голем успех на големите натпреварувања, а најголем успех секако беше четвртфиналето на Мундијалот во 2010 година. На последното Европско првество оваа репрезентација пласманот го заврши во групната фаза, но сега секако целта е пласман на ЕП и е на добар пат. Во последно време Словачка игра одлично и е едно до најпријатните изненадувања во квалификациите. Моментално е на второто место во групата со еден пораз, едно реми и четири победи.Сега оди на гости кај лидерот и прв фаворит, па со позитивен резултат на овој меч ќе бидат чекор поблиску до ЕП. Словачка загуби на домашен терен од Португалија и ќе биде чудо доколку успее да освои бодови во Лисабон.

Очекување

Португалија е голем фаворит на овој меч и ние очекуваме победа изразена со повеќе голови разлика.

ТИП:

Португалија – Словачка – 3+ @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*