ТИП НА ДЕНОТ (12.10.2023, 20:45) ХРВАТСКА – ТУРЦИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес започнува ново коло од квалификациите за ЕП и ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Хрватска и Турција.

Хрватска на чекор до пласман на ЕУРО

Хрватите се во голем напредок и тоа започна на Мундијалот во 2018 година кога оваа селекција стигна до големото финале, но за жал беа поразени од Франција. После тоа Хрватска на ЕП без поголеми проблеми стигна до нокаут фазата, но во 1/8 финалето беа елиминирани од Шпанците. Што се однесува до овие квалификации, слободно може да констатираме дека играат одлично. Досега изиграа четири натпревари и немаат пораз, поточно запишаа три победи и едно реми во првото коло од селекцијата на Велс. Веднаш потоа успеаа да ги надиграат селекциите на Турција, Летонија и Ерменија па сега имаат реални шанси да стигнат до пласман во ЕП. Сега на гости им доаѓа директниот конкурент и со победа на овој меч ќе ги решат сите дилеми околу пласманот.

Турција игра одлично

Турската репрезентација има многу голем напредок и реални шанси да обезбеди пласман на Европското првенство. Моментално го дели првото место во групата со ист број на бодови како Хрватска, но со еден натпревар повеќе. Турција има еден пораз во овие квалификации и тоа токму од Хрватска на домашен терен, па тоа ќе биде мотив повеќе за реванш. Минатото коло не успеа да ја победи Ерменија на домашен терен, што беше изненадување, но сепак има три бода повеќе на табелата. Според распоредот Турција има реални шанси да обезбеди директен пласман на ЕП, а доколку освои бодови во Загреб сигурно ќе биде чекор поблиску.

Очекување

Квалитетот е на страната на Хрватска, а и домашниот терен ќе биде голема предност, па веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако воопшто нема да биде лесно.

Предлог

Хрватска – Турција – 1 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*