ТИП НА ДЕНОТ (11.10.2023, 21:00) МАРИГНАН – НИМ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има многу слаба понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од француската Национална лига помеѓу Маригнан и Ним.

Маригнан се бори за опстанок

Маригнан во моментов се наоѓа во зоната за испаѓање, но тоа не е чудно бидејќи на крајот шесте последнопласирани екипи ќе испаднат од Националната лига. Домаќините се моментално на 13-то место и сигурно ги очекува грчевита борба за опстанок во лигата, што е и примарна цел на овој тим. Маригнан после 9 одиграни кола има 9 освоени бода, а таков учинок имаат уште четири други екипи. Тоа само потврдува дека секој натпревар е многу важен и секој бод може да одлучува на крајот на сезоната. Минатата сезона Маригнан се пласира во Националната лига, па сега целта е да остане, но тоа нема воопшто да биде лесно.

Ним е фаврит на овој меч

Ним има само еден пораз од почетокот на сезоната и моментално се наоѓа во одлична форма, па победи на последните три меча. Моментално се наоѓа на 6-тп место на табелата, но не заостанува многу од врвот. Првите две места водат директно во повисок ранг, па ќе биде голема борба, а Ним е сигурно еден од тимовите кои претендираат за пласман во повисок ранг. Поради тоа е фаворит на овој меч, а покрај формата и квалитетот е на негова страна. Ним има многу ремија, дури пет оваа сезона, па тука треба да се бара причината зошто не е на самиот врв во моментов. Меѓутоа, ова е тим кој многу ретко губи, па атмосферата во тимот е на многу високо ниво и на ова гостување доаѓа по трите бода.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на гостите, па очекуваме да ги освојат трите бода, иако нема да биде лесно и домаќинот нема лесно да се предаде.

ТИП:

Маригнан – Ним – 2 @ 2.25 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*