ТИП НА ДЕНОТ (10.10.2023, 20:00) НОТС КАУНТИ – ДЕРБИ КАУНТИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во фокусот на вниманието ќе бидат натпреварите од англискиот ЕФЛ Куп. Ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Нотс Каунти и Дерби Каунти.

Нотс Каунти не е заинтересиран за овој Куп

Најстариот професионален клуб на светот помина низ тешки денови кога испадна од Лига 2, па едно време помина во Националната лига. Оваа година се вратија во четвртиот ранг на натпреварување, а судејќи по игрите на почетокот на сезоната изгледа нема да се задржат долго. Овој натпревар од ЕФЛ купот ќе биде шанса за тренерот да им даде шанса на некои играчи кои добиваат мала минутажа како и да проба некои новитети во играта. Во првото коло Нотс Каунти беше поразен од младинците на Вулверхемптон, па пораз на овој меч ќе значи дека нема да имаат шанси да одат понатаму, но овој Куп не е нивна цел.

Дерби е голем фаворит на овој меч

Дерби Каунти моментално се натпреварува во Лига 1, еден ранг повисоко отколку нивниот ривал и се фаворити на овој меч. Меѓутоа, Дерби е славен англиски клуб кој порано често играше во елитата, па сега не помина низ убави времиња. Сега нивната цел е да се вратат во Чемпионшип од каде испаднаа поради големи финансиски проблеми, но тоа воопшто нема да биде лесно. Оваа сезона играат солидно и се наоѓаат на 8-то место на табелата, со 10 бода помалку од лидерот. Сезоната е долга и имаат време да се искачат на табелата и да ја остварат целта. Во првото коло во ЕФЛ купот победија со 2:0, па со победа на овој меч значтелно ќе ги зголемат шансите да пласман во следната фаза.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на гостинот и ќе биде изненадување ако не ги освојат трите бода, а ние очекуваме ефикасен меч.

ТИП:

Нотс Каунти – Дерби Каунти – 3+ @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*