ТИП НА ДЕНОТ (08.10.2023, 18:30) КАЉАРИ – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Каљари и Рома.

Каљари еде од кандидатите за испаѓање

Каљари експресно се врати во Серија А, па сега главна цел на тимот од Сардинија е да обезбеди опстанок во елитата. Меѓутоа, како што ја започна сезоната тоа ќе биде тешко и Каљари е еден од главните кнадидати за испаѓање оваа сезона. Моментално се наоѓа на последното место на табелата со само два освоени бода во првите седум кола. Притоа, тимот од Сардинија ја има најслабата одбрана и најнеефикасиот напад, па ќе мора многу брзо да се поправи. Сега на гости им доаѓа ранливата Рома и ова е одлична шанса да се освојат бодови против фаворит за кревање на самодовербара. Домашниот терен секако ќе биде предност, бидејќи ова е едно од најтешките гостувања на Апенините.

Рома нема право на кикс

Рома оваа сезона игра под сите очекувања и е најголемо разочарување во Серија А. Иако тимот значително се засили во летниот преоден рок, пристигнаа големи засилувања, сепак резултатите се многу лоши. „Волчицата“ има само осум бода после првите седум кола, па алармот е сериозно уклучен во тимот на Мурињо. Атмосферата во тимот не е добра, па доколку не победи на овој меч критиките додатно ќе се зголемат. Мурињо се наоѓа пред императив победа, бидејќи и неговото место сериозно ќе биде доведено во прашање. Лукаку почна да постигнува голови, Дибала се врати од повредата, а покрај квалитетот и традицијата е на страната на Рома на овој меч и нема право на кикс.

Очекување

Квалитетот е на страната на гостите и веруваме дека Рома ќе ги освои трите бода, иако Каљари сигурно нема лесно да се предаде.

ТИП:

Каљари – Рома – 2 @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*