ТИП НА ДЕНОТ (07.10.2023, 15:30) БОРУСИЈА ДОРТМУНД – УНИОН БЕРЛИН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Бундеслигата помеѓу Борусија Дортмунд и Унион Берлин.

Дортмунд игра одлично во последно време

Борусија Дортмунд минатата сезона на драматичен начин ја загуби титулата во Бундеслигата, но очигледно разочарувањето е позади нив. Тимот игра одлично во последно време, особено на домашен терен. Оваа сезона нема пораз во Бундеслигата и на шест меча запиша четири победи, па во моментов е само на два бода од лидерот Баер Леверкузен. Борусија веќе долго време нема пораз на домашен терен во сите натпреварувања, па поради тоа е фаворит на овој меч, иако тимот од Берлин нема лесно да се предаде. За овој меч тренерот нема да може да смета на Хумелс и Сабицер, додека Мение е под знак прашалник.

Може ли Унион да ја повтори минатата сезона?

Унион Берлин минатата сезона беше најголемо изненадување, освои историски пласман и си осигура настап во Лигата на шампиони. Сепак, иако се засилија се чини дека овој тим нема сили да игра на два фронта и тоа сигурно ќе се почуствува во резултатите. Влезе во серија на лоши резултати и има четири порази на последните четири меча. Сега има тешко гостување, каде по традиција игра лошо и тешко дека ќе оствари добар резултат. Тренерот Фишер за овој дуел нема да може да смета на неколку важни играчи, па ќе биде голем успех за Унион ако успее да остане непоразен.

Очекување

Формата и квалитетот се на страната на домаќинот и веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако Унион знае да биде незгоден противник.

ТИП:

Борусија Дортмунд – Унион Берлин – 1 @ 1.65 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*