ТИП НА ДЕНОТ (05.10.2023, 18:45) СПОРТИНГ ЛИСАБОН – АТАЛАНТА

Тип на денот
Тип на денот

Денес не очекуваат натпреварите од второто коло на Лига Европа и на Лига на конференции, па на „менито“ за кладење имаме голем број натпревари. За вас го издвоивме натпреварот помеѓу Спортинг и Аталанта кој е закажан за во 18:45 часот.

Фантастични партии на стартот на сезоната

Минатата сезона за жал не беше толку успешна за Спортинг кој остана без пласман во ЛШ и тоа бидејќи завршија на четвртото место на табелата. Секако дека овој пат примарната цел ќе биде пласман во најквалитетното европско натпреварување, а ако денот се познава по утрото, тогаш ова би требало да биде фантастична сезоан за Спортинг. Имено, во овој момент тие се наоѓаат на првото место на табелата со само еден бод повеќе во однос на второпласираната Бенфика. Во минатото коло славеа на тешкото гостување кај Фаренсе, а тоа беше фантастичен натпревар кој заврши со резултат 2-3. Во првото коло во рамките на Лига Европа остварија победа над Штурм со резултат 1-2.

Големи амбиции во Лига Европа

Во минатата сезона Аталанта започна солидно, а во првите неколку седмици го делеа и првото место со Наполи. Сепак, како што времето изминуваше, така и овој тим прикажуваше се послаби и послаби партии, но најважно е што обезбедија пласман во Лига Европа со што ја исполнија и својата примарна цел. Што се однесува до оваа сезона, во Лига Европа запишаа победа над Раков со убедливи 2-0, а во Серија А се наоѓаат на 6-та позиција бидејќи досега освоија 13 бода преку 4 победи, 1 реми и 2 порази. Исто така треба да напомнеме дека во минатото коло зедоа многу важен бод против Јувентус на натпревар без голови.

Очекување

Овие две екипи се „приказна“ за себе. Двата тима имаа огромни амбиции и примарна цел им е пласман во нокаут фазата. Најлогично е овде да типуваме на голови.

ТИП

Спортинг – Аталанта – ГГ @ 1.67 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*