ТИП НА ДЕНОТ (30.09.2023, 18:30) ТОТЕНХЕМ – ЛИВЕРПУЛ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито во Премиер лигата помеѓу Тотенхем и Ливерпул.

Дуел на два големи ривали за пласман во Топ 4 и тимови кои немаат пораз од стартот на сезоната, а двата тима ќе играат на победа во овој тим.

Тотенхем изненадува со новиот тренер

Минатата сезона за Тотнхем беше разочарувачка бидејќи Спарси завршија на осмото место на табелата, па нема да игра во Европа оваа сезона. За нов тренер беше наместен Постекоглу, замиа првата ѕвезда Хари Кејн, а не беше доведена адекватна замена, па очекувањата од Тотенхем оваа сезона не беа големи. Меѓутоа, Спарси изненадуваат оваа сезона, играат одлично, делуваат како балансиран тим и немаат пораз се уште во Премиер лигата. Против Манчестер Јунајтед покажаа дека можат да се носат со големите клубови, а против Арсенал го потврдија тоа и останаа непоразени. Тотенхем иако од сенка, сепак оваа сезона може да се пласира во Топ 4 и сигурно тоа е главна цел за лондонскиот клуб. Тотенхем до сега на домашен терен одигра само два меча и запиша исто толку победи, па јасно е дека дома игра фантастично и нема да се предаде. Напротив, ќе сака со победа против Ливерпул да покаже дека ова е нивна сезона.

Ливерпул игра одлично оваа сезона

После разочарувачката сезона во која останаа без пласман во Лигата на шампиони, „редси“ значително се засилија ова лето. Притоа им се вратија во тимот важни играчи кои минатата сезона беа повредени, па Ливерпул оваа сезоа е сериозен кандидат за шампионската титула. На шест натпревари запишаа пет победи и едно реми и моментално се на втората позиција на табелата со два бода помалку од лидерот Сити. За волја на вистината „црвените“ немаа многу тежок рапоред, но го победија Њукасл на гости и ова ќе биде првиот вистински тест за тимот на Клоп. Ливерпул оваа сезона се натпреварува во Лига Европа каде добро ја отвори сезоната со победа и сигурно целта е да стигне до крај во тоа натпреварување. Секако дека Премиер лигата ќе биде приоритет, па до крај ќе се бори за титулата.

Очекување

Дуел на два многу квалитетна тима па очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат детали, но со голови на двете страни.

ТИП

Тотенхем – Ливерпул – 3+ @1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*