ТИП НА ДЕНОТ (28.09.2023, 20:45) ЏЕНОВА – РОМА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализураме дуелот помеѓу Џенова и Рома од Серија А.

Џенова се бори за опстанок

Џенова после една сезона во Серија Б експресно се врати во елитата и целта на овој тим сезонава е да обезбеди опстанок. После пет одиграни кола Џенова има само една победа и се наоѓа на 16-то место на табелата, но впечарокот е дека тимот игра добро, особено на домашен терен. Поради тоа сигурно нема да се предаде лесно, иако на гости им доаѓа многу поквалитетен противник. Џенова најдобрите партии ги дава токму против фаворитите, па единствената победа оваа сезона им е против Лацио на „Олимпико“. Против Наполи на домашен терен одигра реми и за малку ја испушти победата, па сега ќе сака да запише уште еден позитивен резултат.

Рома игра под сите очекувања

Рома оваа сезона игра под сите очекувања и е најголемо разочарување во Серија А. Иако тимот значително се засили во летниот преоден рок, пристигнаа големи засилувања, сепак резултатите се многу лоши. „Волчицата“ има само пет бода после првите пет кола, па алармот е сериозно уклучен во тимот на Мурињо. Атмосферата во тимот не е добра, па доколку не победи на овој меч критиките додатно ќе се зголемат. Мурињо се наоѓа пред императив победа, бидејќи и неговото место сериозно ќе биде доведено во прашање. Лукаку почна да постигнува голови, Дибала се врати од победата, а покрај квалитетот и традицијата е на страната на Рома на овој меч.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Рома, која се наоѓа пред императив победа, па веруваме дека ќе ги освои трите бода.

ТИП

Џенова – Рома – 2 @ 2.05 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*