ТИП НА ДЕНОТ (23.09.2023, 18:00) САСУОЛО – ЈУВЕНТУС

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од Серија А помеѓу Сасуоло и Јувентус.

Сасуоло лошо ја отвори сезоната и сигурно ќе има големи проблеми оваа сезона, додека Јувентус игра многу добро оваа сезона и е голем фаворит на овој меч.

Сасуоло ќе се бори за опстанок

Од Сасуоло последниве години навикнавне да гледаме стандарде тим кој е на средината на табелата и никогаш нема проблем да избори опстанок. Меѓутоа, овој тим секое лето претрпува промени, па се чини дека сега не ги замени добро ѕвездите кои заминаа, пред се Давиде Фратези. Сасуоло на катастрофален начин ја отвори сезоната со три порази на првите четири меча, па оваа сезона сигурно ќе има големи проблеми и е во групата на клубови кои ќе се борат за опстанок. Според квалитетот овој тим не треба да има прблеми да остане во елитата, но сега на гости му доаѓа еден од главните фаворити и тешко дека ќе успее да дојде до бодови. Меѓутоа, Сасуоло е тим кој токму против фаворитите игра најдбро, па сигурно нема лесно да се предаде на овој меч. Ова е тим кој не игра дефанзивно и ќе се обиде да се надигрува со „старата дама“.

Може ли Јувентус да се врати на врвот

Јувентус после многуте проблеми кои ги имаше минатата сезона имаше мирно лето. Не пристигнаа големи засилувања, а заминаа некои фудбалери кои веќе беа „терет“ за клубот. Со оглед на фактот што „бјанконерите“ оваа сезона нема да играат во Европа, целосно ќе бидат насочени кон Серија А и се фаворити од сенка за Скудетото. Алегри има широк ростер за тим кој се натпреварува само на еден фронт, па може одлично да ја менаџира ситуацијата. Јувентус одлично ја отвори сезоната и после четири кола има три победи и едно реми. За волја на вистината имаше лесен распоред на почетокот, но на мечот против Лацио покажа дека е многу квалитетен тим. Иако не ја декларираат својата цел јавно, јасно е дека Јувентус оваа сезона се бори за Скудетото и сака после три години повторно да се врати на врвот. Поради тоа мора да ги победува ваквите натпревари каде што е голем фаворит. Што се однесува до тимот Алегри нема да може да смета на Алекс Сандро и Де Шиљо кои се повредени како и на Погба кој е под суспензија.

Очекување

Јувентус е голем фаворит на овој меч, квалитетот и традицијата се на негова страна и веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако Сасуоло нема лесно да се предаде.

ТИП

САСУОЛО – ЈУВЕНТУС– 2 @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*