ТИП НА ДЕНОТ (22.09.2023, 21:00) MOНАКО – НИЦА

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата имаме неколку интересни натпревари, а дефинитивно најинтеренсо ќе биде во Монако, каде што силата ќе ја мерат истоимената екипа и Ница.

Монако со големи амбиции

Монако во минатата сезона повторно ги разочара своите фанови бидејќи некогашниот шампион на Франција на крајот заврши на шестото место на табелата што значи дека овој клуб ниту сега нема да може да го гледаме во некое европско натпреварување. Дефинитивно и за оваа сезона тоа им е врвен приоритет, па како што започнаа веруваме и дека ќе успеат во таа намера. Засега немаат пораз и од 5 изиграни натпревари собраа 11 бода, па се наоѓаат на лидерската позиција со 1 бод повеќе од второпласираниот тим на Брест, а два повеќе од Ница кој всушност им е денешен противник.

Ница започна одлично

Веројатно мал број на луѓе го знаат податокот дека четири пати беа шампиони во Франција со констатација дека тоа се случи последно во 1959 година. Покрај тоа, клубот од Азурната обала стигна и три пати до трофејот во францускиот куп. После тоа, Ница нема некои импресивни резултати освен што неколку пати играа во групната фаза од европските натпреварувања. Што се однесува до оваа сезона, Ница започна солидно и се наоѓа на третата позиција со 2 победи, 3 реми и без пораз, па ако продолжат со ова темпо дефинитивно ќе се замешаат во борбата за Европа, а можеби и за титула.

Очекување

Двете екипи играат солиден фудбал во последниов период, па головите не би требало да изостанат.

ТИП

МОНАКО – НИЦА – ГГ @ 1.62 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*