ТИП НА ДЕНОТ (19.09.2023, 21:00) ПСЖ – ДОРТМУНД

Тип на денот
Тип на денот

Денес од 21:00 часот, во рамките на првото коло од групната фаза на ЛШ, во групата Ф ќе се сретнат екипите на ПСЖ и Дортмунд. Овие две екипи последно се сретнаа во нокаут фазата од ова натпреварување пред три години и тогаш славеа Парижаните.

Натпревар кој мора да се добие!?

Може да кажеме дека една епоха во ПСЖ е завршена, а примарната цел и освојувањето на ЛШ не е остварено. Веќе на стартот на новата сезона, ПСЖ почна да прави неочекувани киксови од многу послаби екипи, па тоа ги доведе на 5-то место со само 8 освоени бода од 5 натпревари. Актуелниот шампион на Франција остана без Меси, Нејмар, Рамос, Верати и Икарди, па се значително ослабени. Исто така, ПСЖ не успеа за време на летниот преоден рок да доведи некој првокласен фудбалер, па со оглед на моменталната ситуација може да кажеме дека тешко дека ќе успеат да направат некој значителен успех.

Време е за првата победа во Париз?

Импресивна е статистиката која укажува на фактот дека Дортмунд не се поразени на последните 22 натпревари. Тренерот Терзиќ, очигледно е дека прави добра работа и дека управата има доста голема доверба во него. Во минатата сезона за жал останаа без титула и тоа во последните минути, а сега влегоа во Бундеслигата со две победи и две реми, па со вкупно 8 освоени бода ја заземаат 7-та позиција на табелата. Од досега прикажаното може да забележиме дека одбраната им е најслаба алка во тимот, но се уште имаат време да го поправат тој дел.

Очекување

Фаворит на овој натпревар е тимот на ПСЖ, но ние решивме да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови.

Предлог

ПСЖ – Дортмунд – ГГ3+ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*