ТИП НА ДЕНОТ (18.09.2023, 20:45) САЛЕРНИТАНА – ТОРИНО

Тип на денот
Тип на денот

Во рамките на Серија А, вечер од 18:30 часот ќе се изигра претпоследниот натпревар за ова коло каде што силата ќе ја мерат екипите на Салернитана и Торино.

Борбата за опстанок е задолжителна

Над сите очекувања, екипата на Салернитана минатата сезона многу лесно обзбеди опстанок во елитното друштво. Се навикнавме секоја година да ги гледаме како се борат за бодови, но тоа не беше случај во претходната година кога овој тим заврши на 15-то место со 42 бода. На самиот старт на новата сезона имаа тешка задача бидејќи гостуваа кај Рома и зедоа тежок бод, а потоа уште еднаш ремизираа и еднаш беа поразени, па со оглед на таквиот учинок воопшто не е чудно што се наоѓаат во црвената зона.

Торино има квалитет

Иако стартот не беше кој знае колку позитивен, сепак во послендото коло овој тим ја запиша својата прва победа и презеде позиција на средината на табелата. Најпрво ремизираа против Каљари, потоа претрпеа пораз од Милан кој до некаде беше и очекуван, а веднаш потоа минимално го победија тимот на Џенова. Веруваме дека овој тим ќе се бори само за навремен опстанок, а се повеќе би било огромен успех за нив. Интересно е дека претходните два дуели со овој противник ги изиграа со идентичен резултат од 1:1, меѓутоа очекуваме овој пат да влезат „поагресивно“ и да целат кон трите бода.

Очекување

Благ фаворит на овој натпревар е гостинот, а искрено веруваме и дека има капацитет за да ги земе трите бода на овој дуел.

Предлог

Салернитана – Торино – 2 @ 2.20 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*