ТИП НА ДЕНОТ (14.09.2023, 23:59) ИНДЕПЕНДИЕНТЕ – ХУРАКАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес понудата за кладење е исклучително сиромашна, но од утре веќе се враќа клупскиот фудбал ширум Европа. За денес ви издвоивме натпревар од аргентинскиот Лига Куп каде што ќе се сретнат екипите на Индепендиенте и Хуракан.

Аргентинскиот великан зема залет!

Индепендиенте важи за еден од најпознатите и најтрофејните клубови во Аргентина и досега имаат освоено седум титули во Копа Либертадорес, но последниот трофеј беше многу оддамна поточно во 1984 година. Во минатото издание од аргентинската елитна лига, овој клуб заврши на катастрофалното 24-то место на табелата, па сигурно е дека избраниците на Карлос Тевез сакаат да се оправдаат пред своите фанови во рамките на Лига Купот. Во првото коло беа поразени од Колон со минимален резултат од 0-1, но во второто коло го остварија првиот триумф против Велез. Исто така ја запишаа и првата победа на гости кај Химназија со резултат 1-2.

Едно од четирите места е приоритет

За разлика од Индепендиенте, Хуракан и нема толку богата историја. Досега тие четири пати беа шампиони на Аргентина, но тоа беше пред неколку децении. Во минатото издание од првата аргентинска лига, овој тим заврши на очајното 26 место со само три бода повеќе во однос на тимот кој на крајот беше елиминиран. Во овој момент, Хуракан се наоѓа на првото место во на табелата во група А со шест освоени бода. Во првто коло славеа против Банфилд, а потоа претрпеа пораз од Тајлерс. На последниот натпревар го остварија вториот триумф против екипата на Колон со резултат 2-1.

Очекување

На последните меѓусебни дуели помеѓу овие два ривали, Индепендиенте славеле на домашниот терен, а еднаш беше нерешено. Сметаме дека повторно може да победат и предност им даваме нив.

ТИП

Индепендиенте – Хуракан – 1 @ 2.32 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*