ТИП НА ДЕНОТ (11.09.2023, 18:00) ЕРМЕНИЈА – ХРВАТСКА

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваат квалификациите за ЕП кое што ќе биде изиграно наредната година во Германија, а за вас овој пат го анализиравме дуелот кој ќе биде изигран во Ереван каде што силата ќе ја мерат селекциите на Ерманија и Хрватска.

Фантастични партии на стартот на квалификациите!

Ерменија откако е оддели од Советскиот Сојуз никогаш не се квалификуваше на некое големо натпреварување, па на прв поглед е тешко да се очекува дека и сега ќе го направат тоа бидејќи се во група со доста квалитетни селекции. Во овој момент се наоѓаат на делба на второто место на табелата со ист број како и Хрватска, селекцијата која денес им е противник. Најпрво беа поразени од Турција, а потоа врзаа две победи против Велс и Летонија и на крај ремизираа против Турција на гостински терен. Интересно е дека овие селекции досега се сретнаа само еднаш и тоа во 2021 година каде што гледавме натпревар без победник, поточно тој дуел заврши со резултат 1:1.

Тешка мисија за „коцкестите“ во Ереван

Хрватите се во голем напредок и тоа започна на Мундијалот во 2018 година кога оваа селекција стигна до големото финале, но за жал беа поразени од Франција. После тоа Хрватска на ЕП без поголеми проблеми стигна до нокаут фазата, но во 1/8 финалето беа елиминирани од Шпанците. Што се однесува до овие квалификации, слободно може да констатираме дека играат одлично. Досега изиграа три натпревари и немаат пораз, поточно запишаа две победи и едно реми во првото коло од селекцијата на Велс. Веднаш потоа успеаа да ги надиграат селекциите на Турција и Летонија, па сега имаат реални шанси да стигнат до пласман во ЕП.

Очекување

Селекцијата на Хрватска е далеку поквалитетна за разлика од Ерменците, па искрено очекуваме да победат без поголеми проблеми на овој натпревар.

Предлог

Ерменија – Хрватска – 2 @ 1.45 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*