ТИП НА ДЕНОТ (08.09.2023, 20:45) СЛОВАЧКА – ПОРТУГАЛИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Денес продолжуваат квалификациските натпревари за ЕП и има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Словачка и Португалија.

Ова е дерби во групата помеѓу двете најсилни селекции кои после четири одиграни кола се наоѓаат на првите две места во групата. Португалија има максимални 12 бода додека Словачка има само два бода помалку.

Словачка најпријатно изенадување

Словачка до сега нема некој голем успех на големите натпреварувања, а најголем успех секако беше четвртфиналето на Мундијалот во 2010 година. На последното Европско првество оваа репрезентација пласманот го заврши во групната фаза, но сега секако целта е пласман на ЕП и е на добар пат. Во последно време Словачка игра одлично и е едно до најпријатните изненадувања во квалификациите. Моментално е на второто место во групата со само едно реми и три победи.Сега на гости им доаѓа лидерот и прв фаворит, па со позитивен резултат на овој меч ќе бидат чекор поблиску до ЕП. Сигурно ова е и најголем тест за Словачка од почетокот на квалификациите и натпревар кој ќе го одреди текот на понатамошните квалификации.

Португалија со максимален ефект

Португалија е главен фаворит во групата и тоа го оправда до сега со четири победи во првите четири меча. Секако дека целта не е само пласман на ЕП туку и освојување на групата, а со оглед на конкуренцијата Португалија не би требало да има проблеми да заврши на првото место. Ова и за нив е најтежок меч од почетокот на квалификациите бидејќи гостуваат кај главниот конкурент во групата. После Мундијалот беше сменет селекторот Сантош и за нов селектор беше поставен Мартинез, а се чини дека репрезентацијата игра многу подобро под негово водство. Португалија има искклучително силна репрезентација со многу квалитетни поединци и сигурно ќе биде еден од главните фаворити и на самото Европско првенство.

Очекување

Очекуваме неизвесен меч, квалитетот е на страната на Португалија, но предоста на Словачка ќе биде домашниот терен. Веруваме дека ќе биде ефикасен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Словачка – Португалија – ГГ @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*