ТИП НА ДЕНОТ (07.09.2023, 16:00) КАЗАКСТАН – ФИНСКА

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Казакстан и Финска.

Дуел на две репрезентации кои се позитивно изненадување и кои го делат првото место во групата после четири одиграни натпревари.

Казакстан најпријатно изненадување

Казакстан ги отвори квалифкациите со несреќен пораз од Словенија во првото коло, меѓутоа во наредните три кола запиша исто толку победи. Прво ја совладаа Данска на свој терен што е една од најголемите победи во историјата на оваа репрезентација, а тоа им даде голема самодоверба. Сега после четири кола го делат првото коло токму со Финска, па со победа на овој дуел ќе ги зголемат шансите за едно од првите две места, иако квалификациите се долги. Домашниот терен ќе биде додатна предност, а репрезентацијата е во одлична форма.

Финска кончено гледа шанса

Финска стартуваше со очекуван пораз на гостувањето кај Данска, но потоа запиша три победи и моментално е на првото место во групата. Финска во ваква конкуренција конечно гледа шанса за пласман на ЕП, па сега игра дуел со директниот конкурент и ќе биде многу важно да се избори за позитивен резултат. Интересно е што на последните три меча Финска не прими ниту еден гол, тоа е тврда репрезентација која знае да игра на резултат и е најпријатно изненадување од почетокот на квалификациите. Така ќе игра и на овој меч, ќе се обиде да ги казне грешките на домаќинот и да се врати дома со позитивен резултат, иако би биле задоволни и со реми.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел на две добри репрезентации, а мала предност му даваме на Казакстан поради домашниот терен, но веруваме дека ќе има голови на двете страни.

ТИП:

Казакстан – Финска – ГГ @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*