ТИП НА ДЕНОТ (29.08.2023, 21:00)  ГАЛАТАСАРАЈ – МОЛДЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес во центарот на вниманието ќе бидат натпреварите од квалификациите за Лигата на шампиони, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Галатсарај и Молде.

Галатсарај победи на првиот дуел на гостински терен кај Молде со 3:2, па се очекува во Истанбул само да го „чекира“ билетот за Лига на шампиони.

Галатасарај со една нога во ЛШ

Галатсарај после долги години има шанса да игра во Лигата на шампиои и тоа е примарна цел за овој тим. Турскиот шампион направи големи инвестиции ова лето, довде неколку големи ѕвезди како Икарди и Хаким Зијех, па има одличен тим. Галатсарај е клуб кој има големо искуство во европските натпревари има и европски титули, па тоа е додатна предност во овој двомеч. Турскиот шампион уште во првиот меч покажа дека е поквалитетен и славеше на гости со 3:2, па сега ќе има само рутинска задача на домашен стадион. „Лавовите“ се големи фаворити, па доколку испуштат ваква шанса ќе биде катастрофа за сите во клубот. За овој меч тренерот нема да може да смета на новите засилувања Заха и Зијех, но тоа не би требало да биде проблем за силниот Галатсарај.

На Молде му е потребно „чудо“

Норвешкиот шампион веќе ја оствари примарната цел со самиот пласман во плејофт за ЛШ, бидејќи има засигурен пласман во Лига Европа и доколку биде елиминиран од Галатасарај. Молде минатата сезона играше во Лигата на конференции, каде не успеа да ја мине групата, па сега играње во Лига Европа ќе биде голем напредок. Сепак, нема лесно да се предаде бидејќи има историска шанса да игра во Лигата на шампиони. И во првиот меч покажа колку може да биде опасен, но прими гол во последните минути за пораз. Нема што да загуби и сигурно во Истанбул ќе игра растеретено и ќе се обиде да направи „чудо“.

Очекување

Галатсарај е голем фаворит и очекуваме рутински да ја заврши работата со уште една победа пред домашната публика.

ТИП:

Галатсарај – Молде – 1 @ 1.67 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*