ТИП НА ДЕНОТ (25.08.2023, 21:00) ЧЕЛЗИ – ЛУТОН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а во центарот на вниманието ќе биде премиерлигашкиот дуел помеѓу Челзи и Лутон.

Челзи гради нов тим и сигурно ќе се бори за висок пласман, додека Лутон е нов премиерлигаш и ќе се бори за опстанок.

Челзи се уште се бара себе си

Челзи ова лето направи радикални промени во тимот, дојде нов тренер и заминаа многу фудбалери кои беа важни изминатите години. Покетино донесе неколку засилувања, но допрва ќе треба да гради тим и во првите две кола се виде дека Челзи нема тим со изграден идентитет. Иако многу се очекува од „сините“ оваа сезона, сепак лошо ја отворија сезоната и после две одиграни кола имаат само еден бод. За волја на вистинста имаше и тежок старт, но минатото коло беше надигран и поразен од Вест Хем, па сега се наоѓа пред императив победа. Покетино не смее да киксне на овој меч бидејќи во Челзи секогаш брзо се пали алармот.

Лутон тешко дека ќе избори опстанок

После долги години Лутон успеа да се врати во елитата, но прашање е колку ќе може да остане во Премиер лигата. Конкуренцијата е огромна, а Лутон не донесе големи засилувања, па се чини дека е прв фаворит за испаѓање. Досега одигра само еден меч и беше лесно поразен од Брајтон, па на тој меч се виде дека Лутон е многу инфериорен според квалитетот. Целта на овој тим ќе биде да освојува што е можно повеќе бодови на домашен терен и сигурно нема лесно да се предаде, а има уште време и да донесе уште некое засилување. На ова гостување ќе му биде потребно „чудо“ за да си замине дома непоразен.

Очекување

Челзи е голем фаворит на овој меч и очекуваме победа изразена со повеќе голови, па поради тоа нашиот предлог е ефикасен меч.

ТИП:

Челзи – Лутон – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*