ТИП НА ДЕНОТ (23.08.2023, 21:00) МОЛДЕ – ГАЛАТАСАРАЈ

Тип на денот
Тип на денот

Денес во фокусот на вниманието ќе бидат квалификациските натпревари во Лигата на шампиони, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Молде и Галатасарај.

Молде веќе ја оствари примарната цел

Норвешкиот шампион веќе ја оствари примарната цел со самиот пласман во плејофт за ЛШ, бидејќи има засигурен пласман во Лига Европа и доколку биде елиминиран од Галатасарај. Молде минатата сезона играше во Лигата на конференции, каде не успеа да ја мине групата, па сега играње во Лига Европа ќе биде голем напредок. Сепак, нема лесно да се предаде бидејќи има историска шанса да игра во Лигата на шампиони. Молде е аутсајдер во овој двомеч, но ќе се бори до самиот крај, особено на домашен терен. Норвешкиот тим ќе се обиде да го искористи домашниот терен и со предност да патува во Истанбул.

Галатсарај нема право на кикс

Галатсарај после долги години има шанса да игра во Лигата на шампиои и тоа е примарна цел за овој тим. Турскиот шампион направи големи инвестиции ова лето, довде неколку големи ѕвезди како Икарди и Хаким Зијех, па има одличен тим. Галатсарај е клуб кој има големо искуство во европските натпревари има и европски титули, па тоа ќе биде додатна предност во овој двомеч. Турскиот шампион ќе се обиде уште во првиот меч да обезбеди позитивен резултат и да го завери пласманот на домашен терен. Тренерот нема проблем со повредени фудбалери, а најверојатно на располагање ќе му биде и Зијех, кој пристигна пред само неколку дена.

Очекување

Квалификациските натпревари се секогаш неизвесни, иако Галатсарај е фаворит во овој дуел, сепак ние очекуваме дуел богат со голови.

ТИП:

Молде – Галатасарај – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*