ТИП НА ДЕНОТ (21.08.2023, 20:45) БОЛОЊА – МИЛАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние ќе го анализираме дуелот од првото коло од Серија А помеѓу Болоња и Милан.

Може ли Болоња да го запре Милан?

Болоња минатата сезона заврши на средина од табелата и лесно обезбеди опстанок, што беше главна цел на тимот на Тиаго Мота. И оваа сезона Болоња првично ќе мисли на опстанокот, а потоа на нешто повеќе, но тешко дека ќе успее да дојде до позициите кои водат во Европа. Овој тим игра одлично на домашен терен и ретко кој победува на ова гостување. Тимот е скоро истиот, но голем хендикеп ќе биде заминувањето на Арнаутовиќ, па може да се каже дека тимот е ослабен. Новата сезона ја започнуваат на домашен терен против еден од фаворитите за Скудетото, па сигурно ќе сакаат да започнат со позитивен резултат.

Милан значително се засили на трансфер пазарот

Милан имаше бурно лето, најпрво со заминувањето на Малдини и продажбата на Тонали, но потоа следуваа големи засилувања. Пристигнаа неколку нови фудбалери, особено во средниот ред и нападот, па амбициите оваа сезона се секако Скудето и Милан важи за еден од фаворитите за Скудетото. Во претсезоната „росонерите“ не остварија добри резултати, бидејќи Пиоли се обидуваше да го компонира и воигра тимот. Сега сигурно ќе сакаат да ја стартуваат сезоната со победа, но тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи ова е едно од најнезгодните гостувања.

Очекување

Според квалитетот и традицијата Милан е фаворит, но ние очекуваме неизвесен меч со голови на двете страни.

ТИП:

Болоња – Милан – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*