ТИП НА ДЕНОТ (18.08.2023, 20:30) ВЕРДЕР БРЕМЕН – БАЕРН МИНХЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес започнува новата сезона во Бундеслигата и сите очи ќе бидат впереми во дуелот помеѓу Вердер Бремен и Баерн Минхен.

Баерн Минхен и оваа сезона е главен фаворит за титулата, додека Вердер ќе се бори за опстанок, но ова е прв меч во сезоната, па изненадувањата се можни.

Вердер прво ќе мисли на опстанокот

Вердер минатата сезона заврши на 13-то место на табелата и избори опастанок во елитата. За волја на вистината тимот од Бремен играше добро и на неколку кола пред крајот на оствари целта, па потоа се опушти на последните натпревари. И оваа сезона главна цел ќе биде да се избори опстанок, но сега Вердер ќе се обиде да направи и нешто повеќе. Тимот не претрпе големи промени во летниот преоден рок, но на подготвителните играше лошо и не запиша ниту една победа. Сега на гости им доаѓа насилниот тим во лигата, па тешко дека ќе можат да избегнат пораз.

Баерн треба да се „прошета“ во Бундеслигата

Баерн минатата сезона не играше добро, но и кога играат лошо Баварците повторно се шампиони. Титулата ја освоија на драматичен начин во последното коло и слободно може да се каже дека им ја „поклони“ Борусија Дортмунд. Сега тимот значително се засили, пристигна Хари Кејн, па Баерн е изразит фаворит во Бундеслигата. Не се очекува да има големи проблеми за освојување на титулата, но главната цел на Баварците оваа сезона е Лигата на шампиони. Баерн пред неколку дена загуби од Лајпциг во Суперкупот, па поради тоа ќе сака добро да ја отвори сезоната, а има противник по мерка.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на гостите кои се големи фаворити, па ние очекуваме победа изразена со повеќе голови.

ТИП:

Вердер Бремен – Баерн Минхен – 3+ @ 1.50 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*