ТИП НА ДЕНОТ (16.08.2023, 21:00) МАНЧЕСТЕР СИТИ – СЕВИЉА

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а сите очи ќе бидат вперени во Суперкупот на Европа каде силите ќе ги одмерат Манчестер Сити и Севиља.

Манчестер Сити ја освои Лигата на шампиони и за прв пат има шанса да игра на европскиот Суперкуп, а противник ќе им биде Севиља, клубот кој добро знае како се освојува. „Граѓаните“ се големи фаворити, но шпанскиот тим знае како се игра финале.

Сити атакува по трофејот кој им недостасува

Минатата сезона беше историска за Манчестер Сити и освои тројна круна, па тешко дека ќе може да повтори таков успех, но Гвардиола сака да освои што е можно повеќе трофеи. Веќе ја загуби битката за Суперкупот на Англија, па сигурно тимот ќе даде се од себе да го освои трофејот кој им недостасува. Сити се засили во текот на летниот преоден рок и добро ја отвори сезоната во Премиер лигата, но ова е специјален меч за „граѓаните“ кои имаат шанса да се борат за европски трофеј. Лоша вест е повредата на Кевин де Брујне и Бернардо Силва, но Гвардиола има долволно квалитетен тим и многу алтернативи на сите позиции, па е голем фаворт на овој меч.

Севиља знае како се игра финале

Севиља минатата сезона уште еднаш покажа дека е мајстор за освојување на Лига Европа и изненадувачки повторно стигна до трофејот. Клубот од Андалузија во еден период од сезоната се бореше за опстанок во Примера, но со доаѓањето на Мендилибар на клупата работите многу се променија. Стигна до финалето на Лига Европа и таму со пресврт славеше над Рома, а сега повторно ќе има шанса да се бори за европскиот Суперкуп. Севиља знае како се добиваат вакви натпревари и е најопасна кога е потцнета. Сепак, според квалитетот тешко дека ќе може да му парира на тимот на Гвардиола.

Очекување

Иако Манчестер Сити е голем фаворит, сепак очекуваме неизвесен дуел како и што е својствено за финале и борба за трофеј, па Севиља сигурно нема лесно да се предаде.

ТИП:

Манчестер Сити – Севиља – ГГ @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*