ТИП НА ДЕНОТ (13.08.2023, 17:30) ЧЕЛЗИ – ЛИВЕРПУЛ

Тип на денот
Тип на денот

Во добро познатата категорија на нашиот сајт ТИП НА ДЕНОТ, за денес ви издвоивме вистински дерби натпревар. Од 17:30 во рамките на англиската Премиер лига ќе се сретнат екипите на Челзи и Ливерпул.

Минатата сезона да се заборави!

Екипата на Челзи во минатата сезона во Премиер лигата мора да признеме дека максимално не разочара. Имено, овој тим заврши на средината на табелата, поточно на 12-то место и на тој начин се ослободи од сите европски обврски за оваа година. Прикажаа доста катастрофални резултати и беа поразувани и правеа киксови од доста послаби екипи, па фактот дека имаа само 10 бода повеќе од најзагрозените екипи доволно зборува за лошата игра. Во Лигата на шампиони стигнаа ¼ финалето каде што за противник го добија тимот на Реал Мадрид, па со вкупен резултат од 4:0 тука и завршија. Оваа година, веруваме дека Челзи ќе сака да се оправда за лошите игри од минатата сезона, па влегува со прилично големи амбиции.

Лига на шампиони без Ливерпул

Позицијата број 5 во Премиер лига значи пласман во Лига Европа, па Ливерпул сега ќе го гледаме во четврток во второто по големина европско натпреварување. Минатата сезона Ливерпул имаше огромни амбиции како во домашното првенство, така и во Лигата на шампиони. Како што погоре кажавме, не се прославија во Премиер лига, а исто така многу порано ја завршија и мисијата во најелитното фудбалско натпреварување – Лига на шампиони. Таму во 1/8 финалето беа елиминирани од Реал Мадрид и останаа со празни раце. За време на паузата, изиграа неколку контролни натпревари и запишаа солидни резултати, но искрено и немаа некои големи противници.

Очекување

Мотивот на овој натпревар е огромен на двете страни, а и првото коло е секогаш познато по големите изненадувања. Поради тоа, ние решивме да го избегнеме конечниот исход и да ви дадеме предлог на голови.

ТИП

Челзи – Ливерпул – ГГ @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*