ТИП НА ДЕНОТ (11.08.2023, 21:00) БАРНЛИ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема многу голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе биде отварањето на Премиер лигата и мечот помеѓу Барнли и Манчестер Сити.

Шампионот традиционално ја отвара новата сезона во Премиер лигата, па Манчестер Сити во првиот меч ќе му гостува на новиот премиерлигаш Барнли и сигурно не очекува возбудлив меч.

Примара цел за Барнли е опстанокот

Барнли минатата сезона под водство на Компани супериорно го освои Чемпионшип првенството и на неколку кола пред крајот обезбеди директен пласман во Премиер лигата. Компани се покажа како одличен тренер, имаше понуди од други клубови, но остана во Барнли и ќе го води во Премиер лигата. Примарна цел за овој тим ќе биде опстанок во елитата, а со оглед на конкуренцијата тоа сигурно нема да биде лесно. Тимот се засили во летниот преоден рок, но не пристигне ниту едно звучно име, сепак најважно е што беше задржан костурот на екипата. Уште во првото коло стартуваат против шампионот, па ќе направат се за да останат непоразени.

Сити тргнува во одбрана на титулата

Манчестер Сити позади себе има сезона за паметење во која ја освои тројната круна, но сега ќе мора да тргне во поход на одбрана на титулите. Тимот не претрпе големи промени, заминаа Гундоган и Марез, пристигна Ковачиќ, а до крајот на преодниот рок се очекуваат уште Гвардиол и Пакета. И оваа сезона „граѓаните“ се главни фаворити за освојување на титулата и имаат најсилен тим во Премиер лигата, но во првото коло нема да им биде лесно на гостувањето кај Барнли. Бившиот капитен на тимот Компани одлично ги познава и сигурно ќе смисли добра тактика, но во крајна линија работите зависат само од Сити бидејќи има далеку поквалитетен тим.

Очекување

Очекуваме неизвесен и возбудлив дуел каде Манчестер Сити е фаворит и веруваме дека ќе ја оправда фаворитската улога со три бода на стартот, но исто така очекуваме ефикасен меч.

ТИП:

Барнли – Манчестер Сити – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*