ТИП НА ДЕНОТ (09.08.2023, 18:00) СТАРТ – СКЕИД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од втората норвешка лига помеѓу Старт и Скиед.

Може ли Старт да се врати во елитата?

Старт е далеку од директен пласман во првата лига, иако на стартот важеа за едни од најголемите фаворити за освојување на првото или второто место кои водат директно во елитата. Иако првенството е на половина, Старт веќе заостанува осум бода зад лидерот Фредрикштад, па тешко дека ќе успее да ја стопи разликата. Моментално се наоѓа на 6-то место, последно кое води во плеоф, па нема право на кикс, особено против вака слаб противник. Според квалитетот се очекува Старт да почне да се искачува на табелата и има доволно натпревари до крајот и да се избори за едно од првите две места, но ќе мора да ја поправи формата, бидејќи игра многу променливо.

Нема спас за Скеид

Скеид во првиот дел од сезоната одигра катастрофално и се наоѓа на последното место на табелата со 11 освоени бода после 16 одиграни кола. Овој тим сигурно нема да се предаде лесно и до крај ќе се бори од испаѓање, но тоа во овој момент изгледа многу тешко. Скеид на последните пет кола запиша четири порази и освои само еден бод, а особено лошо игра на гостувањата. Скеид моментално заостанува цели шест бода од сигурната зона, па иако има уште многу до крајот се чини дека тоа е тешко достижно за тимот со најлоша одбрана и најлош напад во лигата.

Очекување

Во овој натпревар се е на страната на домаќинот, па се освен победа на Старт ќе биде големо изненадување, а ние очекуваме таа да биде изразена со повеќе голови.

ТИП:

Старт – Скеид – 3+ @ 1.60 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*