ТИП НА ДЕНОТ (08.08.2023, 19:00) ХЕЛСИНГБОРГ – ОРГРИТЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од шведската втора лига помеѓу Хелингборг и Оргрите.

Хелсингборг во слободен пад

Хелсингборг минатата сезона играше многу лошо во првата лига и заврши на 17-то место, па оваа сезона игра во втора лига. Меѓутоа, далеку е од враќање во елитата и оваа сезона се бори за опстанок во втората лига, па слободно може да се заклучи дека овој тим е во слбоден пад. Моментално се наоѓа во опасната зона, но реално според квалитетот овој тим заслужува да биде барем на средина на табелата. Неодамна влезе во добра форма и врза неколку победи по ред, а сега на последните два меча освои само еден бод. Сега на гости му доаѓа директен конкурент и тим кој е во очајна форма па нема право на кикс.

Оргрите тешко дека може да се спаси

Оргрите се наоѓа на претпоследното 15-то место на табелата и ако завршат на таа позиција дирекно ќе се преселат во понизок ранг. Од самиот старт целта на овој тим беше борба за опстанок, но сепак се очекуваа малку подобри резултати. Особено во последно време игра многу лошо и на последните пет меча освои само еден бод. Тимот е во катастрофална форма, а ова по традиција за нив е тешко гостување. Ќе се обиде да се брани и да остане непоразен, но тешко дека ќе успее во тоа. Оргрите го чека грчевита борба за опстанок, но шансите да избеге испаѓање се многу мали.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот, па очекуваме да ги освои трите бода против еден од најслабите тимови во лигата.

ТИП:

Хелсингборг – Оргрите – 3+ @ 1.90 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*