ТИП НА ДЕНОТ (05.08.2023, 20:30) ШАЛКЕ – КАЈЗЕРСЛАУТЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дербито од втората германска лига помеѓу Шалке и Кајзерслаутен.

Шалке сака експресно враќање во елитата

Во претходното испаѓање во Цвајта, Шалке одигра одлична сезона и успеа експресно да се врати во елитата, па сигурно целта и овој пат ќе биде иста. За жал Шалке не се задржа долго во Бундеслигата, па минатата сезона испадна и се добви впечаток дека овој тим е слаб за прва лига, а силен за втора лига. Според букмејкерите Шалке има најголеми шанси да се врати во Бундеслигата заедно со Хамбругер, па сега „сините“ треба да го оправдаат фаворитското место. Шалке не ја отвори добро сезоната и во првото коло загуби на гостувањето кај Хамбруг во ефикасен натпревар. Поради тоа сега нема право на кикс во првиот меч пред домашна публика и е голем фаворит на овој  меч.

Кои се реалните можности на Кајзерслаутен?

Кајзерслаутен е славен германски клуб кој четири пати бил шампион, па сигурно неговото место е во Бундеслигата, но веќе долго години го нема во елитата. Минатата сезона овој тим заврши на средината на табелата, односно на 9-то место, иако амбициите на стартот беа сигурно многу поголеми. И оваа сезона целта е да се обиде да избори бараж за пласман во елитата, но тоа ќе биде многу тешко. Кајзерслаутен лошо ја отвори сезоната со пораз на домашен терен од Санкт Паули, а сега има многу тешко гостување и тешко дека ќе стигне до бодови.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на Шалке, па веруваме дека ќе ги освои трите бода, иако Кајзерслаутен сигурно нема лесно да се предаде.

ТИП:

Шалке – Кајзерслаутен – 1 @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*