ТИП НА ДЕНОТ (04.08.2023, 20:00) ФЕЈНОРД – ПСВ

Тип на денот
Тип на денот

Денес имаме фантастична понуда и ќе се игра ширум Европа, а за вас го издвоивме дуелот од Супер купот на Холандија каде што силата вечер во 20:00 часот ќе ја мерат екипата на Фејнорд и ПСВ.

Минатата сезона беше фантастична

Фејнорд досега во својата историја дури 16 пати го освојуваше домашното првенство, а на тоа треба да се додадат и 13 трофеи во купот, па овој факт ја прави оваа екипа една од најтрофејните во Холандија. Минатата сезона клубот од Ротердам имаше успешна сезона во Лига Европа, но за жал беа елиминирани во ¼ финалето од Рома. Што се однесува до домашното првенство, Фејнорд ја зеде титулата и во моментов се шампиони во оваа земја. На крајот на првенството беа на лидерското место и имаа седум бода повеќе од Ајакс, но  неверојатни 13 бода повеќе од третопласираниот Ајакс кој потфрли минатата сезона. Во текот на летото немаше кој знае колку значајни трансфери, но најважно е што ја зачуваа екипата од минатата сезона.

Покрај купот, напад и на Супер купот!

И ПСВ од Ајндховен спаѓа во холандските тимови кои досега имаат освоено ЛШ, а тоа беше во далечната 1988 година кога тие беа подобри од Бенфика на натпревар кој се реши преку пеналите. Сепак тоа не е единствен успех за Ајндховен бидејќи во 1978 година го освоија и купот на УЕФА. Досега ПСВ 24 пати ја има освоено титулата во домашното првенство и 11 пати зедоа трофеј од купот. Во минатата сезона изиграа фантастично во поголем дел од првенството што на крајот беше доволно за да стигнат на втората позиција и на тој начин да обезбедат квалификации за Лига на шампиони. Минатата сезона исто така ќе биде запаметена и по трофејот во Купот каде што ПСВ во големото дерби го победи Ајакс на натпревар кој се реши преку пеналите.

Oчекување

Нема никаков сомнеж дека овие две екипи се доминантни во холандскиот фудбал бидејќи Фејнорд стигна до шампионската титула, а ПСВ го освои купот. Двете екипи имаат солиден квалитет, па искрено веруваме дека головите нема да изостанат на овој натпревар.

Предлог

Фејнорд – ПСВ – ГГ @ 1.67 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*