ТИП НА ДЕНОТ (02.08.2023, 16:00) АСТАНА – ДИНАМО ЗАГРЕБ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има голема понуда за обложување, а во фокусот секако ќе бидат натпреварите од квалификациите за Лига шампиони, па за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Астана и Динамо Загреб.

Астана пред невозможна мисија

Очигледно дека Астана не е на нивото на кое беше пред неколку сезони. Тогаш казакстанскиот тим успеа да влезе во групната фаза во европските натпреварувања и имаше добри резултати. Уште во првото квалификациско коло се виде дека Астана има проблеми. Против грускиот шампион одиграа само 1:1 на домашен терен, а потоа победија на гости. Против Динамо Загреб во првиот меч се виде голема разлика и беа поразени со 4:0 на Максимир. Таа разлика е скоро невозможно да се надомести, но Астана сигурно нема да се предаде и ќе се обиде да победи на домашен терен.

Динамо со голема предност од Максимир

Динамо направи огромен чекор напред во првиот меч на домашен терен и за нив реваншот треба да биде само рутина. Динамо веќе одигра неколку важни натпревари и се чини дека е влезен во натпреварувачки ритам. Во Суперкупот го победи Хајдук и веќе го освои првиот трофеј сезонава. Сепак, главна цел за хрватскиот шампион ќе биде пласман во групната фаза од Лигата на шампиони. Астана се покажа како лесен залак и Динамо сигурно со голема самодоверба ќе влезе во следниот меч.

Очекување

Домаќинот нема што да калкулира и мора да оди на победа, а тоа е предуслов за возбудлив меч со многу голови.

ТИП:

Астана – Динамо Загреб – 3+ @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*