ТИП НА ДЕНОТ (01.08.2023, 20:00) ОЛИМПИЈА – ЛУДОГОРЕЦ

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата ги имаме реванш натпреварите од второто квалификациско коло за ЛШ, а за вас овој пат го анализиравме дуелот помеѓу Олимпија и Лудогорец. Овој натпревар е закажан за вечер во 20:00 часот.

Може ли Олимпија до наредна фаза?

Олимпија во минатата сезона стигна до титулата во Словенија и така ја прекина доминацијата на Марибор. На пет кола пред крајот веќе тоа беше и потврдено, но во последните неколку кола, шампионот на Словенија изигра навистина лош натпревари. На трите последни натпревари од минатото издание, Олимпија доживеа исто толку и пораз, па второпласираниот Цеље стигна на шест бода разлика, а Марибор првенството го заврши на третата позиција. За време на паузата, Олимпија изигра шест контролни дуели, а посебно треба да се издвои победата над Хајдук Сплит. Во првото коло од квалификациите за ЛШ, словенскиот претставник ја елиминираше Валмеира каде што два пати резултатот беше 2-1 во корист на Словенците.

Лудогорец е поискусен на вакви натпревари

Години наназад фудбалерите на Лудогорец доминираат во бугарскиот фудбал, а тоа секако беше случај и во минатата сезона кога тимот од Разград стигна до 12-та последователна титула во домашното првенство. На крајот имаа еден бод повеќе од второпласираниот тим на ЦСКА Софија, па се стекнува впечаток дека бугарското првенство оддамна н било толку интересно како минатата сезона. Во првото коло го елиминираа тимот на Балкани и покрај тоа што во првиот натпревар беа поразени со резултат 2-0. Сепак во реваншот изиграа фантастично и успеаа да стигнат до новата рунда. Исто така може да кажеме дека Лудогорец потфрли и против Олимпија и изиграа реми со резултат 1-1, па сега во овој реванш немаат право на кикс.

Очекување

Доста тежок дуел за прогнозирање врз основа на првиот натпревар. Влогот е огромен, па искрено не очекуваме кој знае колку погодоци.

ТИП:

Олимпија – Лудогорец – 0-2 гола @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*