ТИП НА ДЕНОТ (31.07.2023, 19:00) MАЛМЕ – ВЕРНАМО

Тип на денот
Тип на денот

Денес понудата е нешто послаба за разлика од изминативе денови, но тоа не значи дека нема да ви претставиме тип на денот. За денес го издвоивме дуелот помеѓу Малме и Вернамо кој е закажан за во 19:00 часот.

Примарната цел е домашното првенство

Mалме е најтрофејниот шведски клуб, а досега оваа екипа дури 25 пати ја освојуваше титулата на Шведска, односно последен пат тоа се случи во 2021 година. Минатата сезона за нив беше за заборавање бидејќи завршија на катастрофалното седмо место на табелата и после долго време останаа без квалификации за некое европско натпреварување. И на стартот на новата сезона, амбициите останаа исти, а тоа е освојување на титулата во домашното првенство. Започнаа доста добро, но во последно време прават киксови, па некако тие добри резултати останаа во сенка. На последните три натпревари не знаат за победа, а во овој момент се наоѓаат на третото место со три бода помалку во однос на првопласираниот Елфсборг. За крај, кога се во прашање натпреварите на домашен терен, досега изиграа 8 дуели каде што забележаа 6 победи, 1 реми и 1 пораз.

Фановите можат да бидат задоволни

Откако постои овој клуб нема забележано некои значајни резултати. Интересно е дека овој период може да го кажеме како најуспешен за овој тим.  Во минатата сезона избраниците на Хелберг на крајот на шампионатот завршија на 10-то место со само шест бода повеќе во однос на тимовите кои на крајот за жал беа елиминирани во втората лига. Секако дека и оваа сезона примарната цел на вој тим е да обезбеди опстанок во друштво со најдобрите, а според моменталната ситуација, фановите на овој клуб можат да бидат задоволни. Во моментов ја имаат 11-та позиција со пет бода повеќе од најзагрозените екипи кои се дел од зоната за елиминација. На последните пет натпревари, овој тим оствари две победи, два порази и едно реми, а во минатото коло ја остварија и својата најголема победа, така што успеаа со минимален резултат од 1-0 да земат три бода од дуелот против Хакен.

Очекување

Овде искрено очекуваме тимот на Малме да доминира и секое поинакво сценарио освен тоа би било огромно изненадување на овој натпревар.

ТИП:

MAЛМЕ – ВЕРНАМО – 1/1 @ 1.88 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*