ТИП НА ДЕНОТ (30.07.2023, 18:30) КЛУБ БРИЖ – МЕХЕЛЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од првото коло во белгиското првенство помеѓу Клуб Бриж и Мехелен.

Клуб Бриж нема право на кикс на овој меч

Клуб Бриж треба што побрзо да ја заборави минатата сезона, каде очекувањата од овој тим беа многу поголеми, а на крајот заврши на четвртото место на табелата. Тоа на Бриж му донесе квалификации за Конференциска лига,а тимот после високата победа над Архус е пред пласман во групната фаза. Меѓутоа, нема право на кикс на стартот на првенството бидејќи очекувањата од овој тим се високи оваа сезона. Има противник по мерка, а домашниот терен е голема предност. Со години наназад Клуб Бриж игра одлично на домашен терен, а и квалитетот е на негова страна во овој меч.

Мехелен прво сака да обезбеди опстанок

Мехелен не е голем белгиски клуб и до сега само четири пати бил шампион на Белгија, но последен пат далечната 1989 година. Минатата сезона заврши на 13-то место на табелата, па и оваа сезона главна цел на овој тим ќе биде да обезбеди опстанок во елитата. Тимот не се засили многу во летниот преоден рок, па и не се очекува многу од Мехелен оваа сезона. Мехелен минатата сезона одигра одличн во Купот каде стигна до финалето, а таму загуби актуелниот шампион Антверпен, Поради тоа имаше можност да игра Суперкуп пред неколку дена, каде се покажа во добро светло, но загуби после изведувањето на пенали. Сега на стартот на сезоната има тешко гостување, каде сигурно нема лесно да се предаде, но Мехелен е тим кој тешко освојува бодови на гостински терен. 

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот, па очекуваме Клуб Бриж без поголеми потешкотии да ги освои трите бода.

ТИП:

Клуб Бриж – Мехелен – 1 @ 1.45 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*