ТИП НА ДЕНОТ (29.07.2023, 18:00) СТАБАЕК – МОЛДЕ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од норвешката лига помеѓу Стабаек и Молде.

Стабаек се бори за опстанок

Стабаек минатата сезона настапуваше во втората лига, каде на крајот заврши на второто место и се избори за директен пласман во елитата. Поради тоа главна цел на овој тим сезонава е да избори опастанок, но тоа воопшто нема да биде лесно. Моментално Стабаек се наоѓа на 12-то место, но има само пет бода повеќе од местата кои водат во понизок ранг. Стабаек во последно време игра катастрофално и на последните пет меча доживеа четири порази и освои само еден бод. Сега на гости им доаѓа актуелниот шампион и тешко дека ќе успеат да дојдат до бодови.

Молде почнува да ја враќа формата

Минатата сезона за Молде беше доста успешна бидејќи овој тим ја освои титулата во Норвешка на убедлив начин. Поради тоа очекувањата од овој тим оваа сезона беа многу поголеми, но Молде не ја отвори најдобро сезоната и после 16 одиграни кола се наоѓа на 4-то место. Меѓутоа, се уште е многу рано, па овој тим има капацитет да се искачува на табелата, но сигурно мора да ги поправи резултатите. Во последно време влезе во добра форма и оствари четири победи на последните пет меча. Целта е секако да се искачи на табелата, а квалитетот е на негова страна.

Очекување

Квалитетот и формата се на страната на Молде, па очекуваме гостите да ги освојат трите бода на овој меч.

ТИП:

Стабаек– Молде – 2 @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*