ТИП НА ДЕНОТ (24.07.2023, 19:00) ВИКИНГ – АЛЕСУНД

Тип на денот
Тип на денот

Во понеделник јасно е дека понудата е послаба, но сепак тоа не значи дека ќе ве оставиме без тип на денот. За денес издвоивме натпревар кој ќе се изигра помеѓу Викинг и Алесунд.

Феноменални партии во последно време

Сигурно е дека очекувавме многу повеќе од Викинг бидејќи на крајот оваа симпатична екипа заврши дури на 11-то место на табелата, а прмарната цел за минатата сезона беше пласман на позиција која води во квалификациите за некое европско натпреварување, но тоа за жал не се случи. Во овој момент, Викинг е на 4-то место на табелата со ист број бодови како и третопласираниот тим на Молде, но само бод помалку од второ пласираниот Тромсе од кој Викинг има и натпревар помалку. На последните пет натпревари не знаат за пораз, а во тој временски период оваа eкипа оствари дури пет победи и ако Викинг играше вака од почетокот на на првенството, сигурно сега ќе беше рамо до рамо со првопласираниот тим на Бодо.

Има ли надеж за Алесунд?

Иако оваа екипа е стара скоро 110 години, досега никогаш не биле шампиони на Норвешка, но затоа во својата историја два пати го освоија купот. Последен пат тоа се случи во 2011 година кога во финале го совладаа Бран. Во минатата сезона, впечатокот е дека Алесунд може да бидат задоволни бидејќи нивната омилена екипа на крајот заврши на одличната 9-та позиција со дури 16 бода повеќе во однос на тимовите кои беа најзагрозени. За оваа година повторно опстанокот им е главна цел, но многу лесно може да се случи да ги гледаме во понизок ранг следната сезона бидејќи се наоѓаат на последната позиција на табелата и досега имаат освоено само седум бода што е навистина премалку.

Очекување

Овде сметаме дека победата на домаќините не смее да се доведе во прашање. Очекуваме домаќините да доминираат и да победат без поголеми проблеми.

ТИП:

Викинг – Алсеунд – 1/1 @ 1.85 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*