ТИП НА ДЕНОТ (23.07.2023, 18:00) АНТВЕРПЕН – МЕХЕЛЕН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од белгискиот Суперкуп, каде Антверпен и Мехелен ќе се борат за трофејот.

После драматичната титула Суперкупот би бил јагода на тортата

Антверпен минатата сезона после цели 66 години дојде до шампионската титула и тоа на драматичен начин со гол во 95-та минута. Како најголем трагичар испадна Генк, кој до последен момент ја имаше титулата во раце, но успеа да му ја „подари“ на Антверпен. Шампионската титула му донесе можност на овој тим да се бори за уште еден важен трофеј, а тоа е Суперкупот. Во летниот преоден рок Антверпен донесе неколку интересни засилувања, па сигурно ќе сака со трифеј да ја започне сезоната, а има и противник по мерка.

Мехелен ќе се бори до крај за нов трофеј

Мехелен не е голем белгиски клуб и до сега само четири пати бил шампион на Белгија, но последен пат далечната 1989 година. Минатата сезона заврши на 13-то место на табелата, па и оваа сезона главна цел на овој тим ќе биде да обезбеди опстанок во елитата. Тимот не се засили многу во летниот преоден рок, па и не се очекува многу од Мехелен оваа сезона. Мехелен минатата сезона одигра одличн во Купот каде стигна до финалето, а таму загуби токму од Антверпен. Поради тоа повторно е аутсајдер во овој дуел, но Мехелен не доаѓа често во ситуација да се бори за трофеј, па сигурно ќе се бори до самиот крај.

Очекување

Искуството и квалитетот се на страната на Антверпен, па очекуваме лесно да дојде до триумф на овој меч.

ТИП:

Антверпен – Мехелен – 1 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*