ТИП НА ДЕНОТ (22.07.2023, 15:00) ЃУРГАРДЕН – ЕЛФСБОРГ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од шведската лига помеѓу Ѓургарден и Елфсборг.

Ѓургарден полека влегува во добра форма

Ѓургарден е еден од најтрофејните клубови во Шведска и секогаш е еден од фаворитите за висок пласман. Минатата сезона во еден момент се чинеше дека ќе се замеша во трката за титулата, но не успеа. Оваа сезона ја отвори лошо, но во последно време работите доаѓаат на добро за Ѓургарден. Тимот влезе во серија од три победи и нема пораз на последните пет меча, па моментално е на 4-то место, со само шест бода помалку од лидерот Елфсборг. Поради тоа овој дуел е од клучно значење за Ѓургарден, бидејќи доколку победи сигурно ќе се замеша во битката за титулата и ќе дојде на само три бода до лидерот. Сигурно домашниот терен ќе биде предност која тимот ќе сака да ја искористи.

Елфсборг игра олдлично и е лидер

Елфсбор не може да се пофали со толку титулу како неговиот противник, но во последнте години игра добро, а последен пат беше шампион во 2012 година. Сепак, станува збор за еден од најпознатите шведски клубови и сигурно оваа сезона до крај ќе се бори за титулата. Минатата сезона заврши на 6-то место, а оваа сезона ја започна одлично и моментално е лидер на табелата. Меѓутоа, на врвот е голема „гужва“ и три тима се во само два бода, па тешко дека Елфсборг ќе може да го задржи врвот. Ова гостување е сериозен тест за неговите амбиции, бидејќи со евентуална победа на овој меч ќе биде сериозен кандидат за титулата.

Очекување

Очекуваме неизвесен дуел кој ќе го одлучуваат мали детали. По традиција нивните натпревари изобилуваат со голови, па очекуваме така да биде и овој пат.

ТИП:

Ѓургарден – Елфсборг – ГГ @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*