ТИП НА ДЕНОТ (21.07.2023, 17:30) ХИФК – ЈЈК

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од втората финска лига.

ХИФК сака да се врати во елитата

Овој тим минатата сезона беше во прва лига, но не се задржа многу. Сега се наоѓаат на 6-то место во втората лига и единствена цел е да се пласираат во плеј-офот, иако тешко дека ќе успеат да се замешаат во битката за пласман во првата лига. ХИФК минатото коло конечно дојде до победа, и тоа на гостување, и со тоа ја прекна црната серија без победа. До крајот на регуларниот дел на сезоната останаа уште седум кола, а потоа лигата ќе се подели на два дела. Целта на овој тим е да го задржи шестото место и да се пласира во плеј-офот.

ЈЈК се бори за опстанок

Овој тим е во долниот дел на табелата и очигледно е дека ќе игра во плеј-аут. После 15 одиграни кола се наоѓа на претпоследното место и има освоено само 11 бода. Притоа, тимот е во многу лоша форма и нема победа на последните пет меча. ЈЈК игра исклучитечно лошо на гостивањата и оваа сезона освои само два бода на гостински терен. Поради тоа тешко дека ќе може да се надева на бодови на овој меч, а во вториот дел од сезоната ќе води голема битка за опстанок.

Очекување

Домаќинот е фаворит според квалитетот и формата, па очекуваме да ги освои трите бода на овој меч.

ТИП:

ХИФК – ЈЈК – 1 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*