ТИП НА ДЕНОТ (16.07.2023, 17:00) РОЗЕНБОРГ – ТРОМСО

Тип на денот
Тип на денот

Денес има богата понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од норвешкото првенство помеѓу Розенборг и Тромсо.

Розенборг најголемо разочарување сезонава

Розенборг е без никаков сомнеж најголемо разочарување сезонава и во моментов најтрофејниот клуб на Норвешка се наоѓа на 12-то место на табелата. Розенборг моментално има само три бода повеќе од тимовите кои се во зоната за опстанок, па доколку не ги поправи резултатите го чека борба за опстанок. Притоа, формата на тимот е многу лоша и влезе во серија од три порази по ред, па сигурно предвидувањата се лоши за славниот тим. Притоа и традицијата со Тромсо не му е добра и запиша само една победа на последните пет меѓусебни натпревари.

Тромсо игра одлично оваа сезона

Тромсо е дефинитивно најпријатното изненадување во досегашниот тек на сезоната и моментално се наоѓа на второто место на табелата. Тромсо има седум бода помалку од лидерот Бодо, кој игра одлично и тешко дека ќе се замеша во борбата за титулата, но сигурно ќе се бори за висок пласман. Тимот е во одлична форма и на последните пет меча има четири победи и само едно реми. Притоа, во последно време игра добро протов Розенборг, па сигурно на ова гостување оди со самодоверба да ги освои трите бода.

Очекување

Според формата гостите се фаворити на овој меч, но двата тима по традиција играат натпревари со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

ТИП:

Розенборг – Тромсо – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*