ТИП НА ДЕНОТ (14.07.2023, 17:30) ТПС ТУРКУ – ЈАРО

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од втората финска лига помеѓу ТПС и Јаро.

ТПС во одлична форма

ТПС  минатата сезоа играше во финалето на баражот за пласман во елитата, но беа поразени од Лахти и останаа меѓу второлигашите. Целта на ТПС и оваа сезона е да се врати во елитата, па најпрво треба да се избори за местата кои водат во бараж. Моментално се наоѓа на 5-то место на табелата после 14 одиграни кола, па во клубот можат да бидат задоволни. Тимот е во одлична форма и има серија од три победи по ред, а нема пораз на последните седум меча. Важи за домашен тим кој игра одлично на домашен терен, па поради тоа е фаворит на овој меч.

Јаро мора да ги поправи резултатите

И Јаро минатата сезона испадна во баражот и не успеа да се врати во елитата, па оваа сезона главна цел е враќање во првата лига. Тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи конкуренцијата е голема, а Јаро не ја отвори најдобро сезоната. Моментално се наоѓа на 8-то место на табела со пет бода помалку од местата кои водат во бараж. Поради тоа најпрво ќе мора да ја поправи формата и да се избори за дојде до баражот. Јаро минатото коло конечно дојде до победа после три кола, па најав враќање на формата, но ова е тешко гостување. Сепак, Јаро по традиција има добри резултати против ТПС и сигирно нема лесно да се предаде.

Очекување

Овие два тима по традиција играат натпревари со многу голови, па очекуваме така да биде и овој пат, очекуваме ефикасен дуел со голови на двете страни.

ТИП:

ТПС – Јаро –ГГ3+ @ 1.95 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*