ТИП НА ДЕНОТ (13.07.2023, 17:00) ТОБОЛ – ХОНКА

Тип на денот
Тип на денот

Денес на програмата се квалификациите од Конференциската лига, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Тобол и Хонка.

Тобол не е во добра форма

На Тобол не им оди најдобро во новата сезона во првенството во Казакстан и моментално се наоѓа на 6-то место на табелата со дури 15 бода помалу од лидерот.Тобол минатата сезона заврши на третото место на табелата и обезбеди место во Конференциската лига. Меѓутоа, овој тим очигледно е многу ослабен во споредба со минатата сезона, па големо прашање е дали ќе успее да ги мине квалификациите. Ждребот му го донесе тимот на Хонка, кој е многу тврд, па ова е еден од најнеиизвесните дуели во првото кквалификациско коло. Тобол исто така е тврда екипа, не постигнува многу голови, но има и цврста одбрана.

Хонка е многу тврда екипа

Првенството во Финска е во полн ек, па Хонка нема да биде во предност во однос на Тобол во тој аспект. Што се однесува до искуството во играње во Европа тука исто така двата тима се израмнети, па тешко е да се предвиди исходот на овој дуел. Хонка моментално е на 5-то место на табелата во фиското првество, па првата цел е да се избори пласман во плеј-офот, а потоа да се стигне до европска виза. Овој дуел е од исклучително значење за клубот, бидејќи примарна цел е да се избори пласман во групната фаза од Конференциската лига. Поради тоа сигурно Хонка ќе сака да обезбеди предност пред реваншот.

Очекување

Хонка е во мала предност поради домашниот терен, па веруваме дека ќе победи и ќе обезбеди предност пред реваншот.

ТИП:

Тобол – Хонка – 1 @ 2.05 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*