ТИП НА ДЕНОТ (10.07.2023, 19:00) ХЕЛСИНГОР – ОСТЕРСУНД

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од шведската втора лига помеѓу Хелсингор и Остерсунд.

Хелсингор моментално се наоѓа во зоната за испаѓање и бодовите му се прекупотребни, додека Остерсунд е на средина на табелата, но не игра добро во последно време.

Хелсингор игра под очекувањата

Хелисонгор катастрофално ја отвори сезоната и моментално се наоѓа на 15-то место на табелата кое води во понизок ранг. Овој славен шведски клуб сака што побрзо да се врати во елитата, каде што реално припаѓа, но моментално се наоѓа во многу лош период. После дванаесет одиграни кола има само две победи, но во последно време заигра подобро и на последните четири меча нема пораз. Сега треба да го искористи домашниот терен и се наоѓа пред императив да освојува бодови. Минатото коло победи на гостување, па сигурно атмосферата во тимот е подобрена и е благ фаворит на овој меч. За волја на вистината традицијта не е на негова страна на овој меч и има само една победа на последните пет меча против Остерсунд.

Остерсунд има големи амбиции оваа сезона

Остерсунд има големи амбиции оваа сезона и сака што побрзо да се врати во елитата, но не ја започна сезоната баш најдобро. Моментално се наоѓа на 9-то место и заостанува цели десет бода од местата кои водат во првата лига. Остерсунд добро ја започна сезоната, но во последно време има пад на формата и запиша три порази на последните четири меча. Тоа го оддалечи од врвот, па мора што поскоро да се врати на победничките патеки. И Остерсунд на овој меч гледа како шанса за бидови, со оглед на лошата форма на противникот. Притоа, традицијата е на негова страна и во последно време Остерсунд често победува на ова гостување. Минатото коло овој тим одигра одличен меч против Оргрите и запиша победа од 2:1, со што најави дека ја враќа добрата форма.

Очекување

Во последно време Хелсингор игра се подобро и очекуваме дека ќе ја искористи предност на домашен терен и ќе дојде до трите бода.

ТИП:

Хелсингор – Остерсунд – 1 @ 2.30 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*