ТИП НА ДЕНОТ (09.07.2023, 19:15) МОЛДЕ – БРАН

Тип на денот
Тип на денот

Денес има интересна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од норвешкото првенство помеѓу Молде и Бран.

Молде моментално се наоѓа на 6-то место на табелата и има само четири бода помалу од Бран кој е на четвртото место. Поради тоа овој меч е многу важен за двата тима и бодовите се од исклучително значење.

Молде не игра според очекувањата

Минатата сезона за Молде беше доста успешна бидејќи овој тим ја освои титулата во Норвешка на убедлив начин. Поради тоа очекувањата од овој тим оваа сезона беа многу поголеми, но Молде не ја отвори најдобро сезоната и после 13 одиграни кола се наоѓа на 6-то место. Меѓутоа, се уште е многу рано, па овој тим има капацитет да се искачува на табелата, но сигурно мора да ги поправи резултатите. Поради тоа повеќе нема право на кикс,особено на домашен терен и се наоѓа пред императив победа на овој меч. Малкумина на стартот на првенството можеа да претпостават дека актуелниот шампион ќе има толку многу проблеми и слаби резултати. До сега четата на Ерлинг Моа одигра 13 меча на кои запиша само шест победи. Сепак, мора да се признае дека како што одминува времето Молде игра се подобро и подобро и целта е што побрзо да се искачи на погорните места на табелата. Покрај квалитетот, треба да се напомене дека традицијата е на страната на Молде на овој меч.

Бран игра одлично од стартот на сезоната

Минатата сезона Бран играше во втората норвешка лига, но одигра одлична сезона и избори пласман во елитата. Според очекувањата кои беа за овој тим на стартот на сезоната мора да се напомене дека тимот остварува одлични резултати. Моментално се наоѓа на 4-то место на табелата, а со евентуална победа на овој меч ќе има многу подобра позиција. Сепак, тоа воопшто нема да биде лесно бидејќи Молде е многу квалитетен тим, а Бран нема добра традиција против нив. Имено, на последните три меѓусебни меча секогаш победуваше Молде, па Бран ќе треба да одигра одличен меч ако сака да освои бодови на ова гостување.

Очекување

Квалитетот и трацијата се на страната на домаќинот, па очекуваме да ги освои трите бода, иако тоа воопшто нема да биде лесно со оглед на формата на противникот.

ТИП:

Молде – Бран – 1 @ 2.00 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*