ТИП НА ДЕНОТ (08.07.2023, 20:45) АНГЛИЈА У21 – ШПАНИЈА У21

Тип на денот
Тип на денот

Денес има многу интересни натпревари, но фокусот секако ќе биде финалето на Европското првентсво за млади помеѓу репрезетациите на Англија и Шпанија.

Младинците на Англија и Шпанија најмногу покажаа на ова Европско првенство и заслужено се во финалето, па сега не очекува голема и рамноправна битка за престижниот трофеј.

Гордиот Албион блесна на ова ЕП

Младата селекција на Англија до сега само два пати го освоила Европското првенство, но последен пат пред скоро 40 години, па ова сигурно е шанса престижниот пехар да се врати на Островот. Гордиот Албион има фантастична млада генерација која блеска на ова Европско првенство и покажаа најмногу од сите репрезентации. Во групната фаза Англија ги победи сите три натпревари и тоа супериорно без примен гол, па го освои првото место во групата. Во летвртфиналето со голот на Гордон ја победи Португалија, а во полуфиналето немаше големи проблеми против Израел и победи со 3:0. Тимот е во одлична форма и во одлично расположение влегува во овој меч, но сега ќе го има најсилниот противник, селекцијата на Шпанија. Според букмејкерите Англија е фаворит за освојување на ова Европско првенство.

Шпанија знае како се освојува ЕП

Веќе години наназад Шпанија е расадник на таленти и ги има најдобрите млади репрезетации, па „црвената фурија“ е секогаш фаворит за висок пласман. До сега Шпанија дури пет пати го освојувала ова Европско првенство, па во финалето сигурно нема лесно да се предаде. Целта уште од самиот старт на оваа репрезентација беше пласман во финалето и немаа проблем да ја остварат целта. Во групната фаза ја покажаа својата сила и го освоија првото место, но не успеаа да ја победат само Украина. Во четвртфиналето беа подобри од Швајцарија, а во полуфиналето повторно имаа шанса да излезат на мегдан со Украина. Овој пат успеаа да ги победат Украинците и се пласираа во финале, а таму Шпанија никогаш не смее да се потцени без разглика кој е противник. После се што видовме на ова ЕП се стекнува впечаток дека Англија сепак е бчаг фаворит во финалето, но „црвената фурија“ знае како се освојува трофејот и сигурно ќе даде се од себе за да слави на крајот.

Очекување

Англија е благ фаворит, но ние очекуваме израмнет дуел кој ќе биде одлучен од мали детали. Победникот може да биде решен после продолженија или изведување на пенали, па двата тимови сигурно ќе бидат претпазливи.

ТИП:

Англија У21 – Шпанија У21 – ГГ @ 1.80 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*