ТИП НА ДЕНОТ (07.07.2023, 20:45) СЕНТ ПАТРИК – КОРК СИТИ

Тип на денот
Тип на денот

Денес има солидна понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од ирскиот шампионат помеѓу Сент Патрик и Корк Сити.

Сент Патрик е на второто место на табелата и се бори за шампионстака титула, додека Корк Сити е во зоната за испаѓање и се бори за опстанок.

Може ли Сент Патрик до титулата?

Сент Патрик моментално е на второто место на табелата и заостанува четири бода зад лидерот Шамрок. Поради тоа нема право на кикс и се наоѓа пред императив победа на овој меч. Овој тим влезе во сезоната со големи амбиции, но сепак малкумина веруваа дека може да се бори за шампионската титула. Моментално се наоѓа во добра форма и на последните пет меча има три победи и само еден пораз. Одлично игра на домашен терен, па покрај квалитетот на овој меч и традицијата е на негова страна против Корк Сити. Сент Патрик веќе следната недела ќе ги започне квалификациите во Лигата на конференции, па сигурно со мислите е и на тој меч.

Корк Сити се бори за опстанок

Корк Сити моментално се наоѓа во зоната за испаѓање, на претпоследното место на табелата и го чека грчевита борба за опстанок. Заостанува само два бода зад Дрогеда, која е во сигурната зона, па сигуро шансите да остане во елитата не се мали. Меѓутоа, Корк мора да ја поправи формата бидејќи во последно време игра многу лошо. На последните три меча освои само еден бод, а сега има многу тешко гостување, каде тешко ќе остане непоразен. Овој славен ирски клуб добро ја започна сезоната, но како што одминуваше времето така паѓаше во формата. Што се однесува до квалитетот не се очекуваше да се бори за опстанок, па сигурно до крајот ќе се бори да избегне испаѓање или ќе се обиде преку бараж да обезбеди опстанок.

Очекување

Квалитетот и традицијата се на страната на домаќинот па очекуваме да ги освои трите бода и тоа во ефикасен меч со многу голови.

ТИП:

Сент Патрик – Корк Сити – 3+ @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*