ТИП НА ДЕНОТ (06.07.2023, 20:30) ФЈОЛНИР – ЛЕИКИР

Тип на денот
Тип на денот

Денес нема голема понуда за обложување, а ние за вас ќе го анализираме дуелот од исландската втора лига помеѓу Фјолнир и Леикир.

Фјолнир се наоѓа на второто место на табелата и се бори за пласман во елитата, додека Леикир се наоѓа на 10-то место и се бори за опстанок.

Фјолнир се бори за пласман во елитата

Фјолнир се наоѓа на второто место во втората исландска лига, а минатото коло играше директен дуел со лидерот Афтурелдинг и имаше можност со победа да се искачи на првото место на табелата. Меѓутоа, после поразот од 4:3 сега заостанува цели пет бода, па нема право на кикс. Во секој случај целта на овој тим е да се врати во елитата и ќе се бори до последно коло за првото место, кое води директно во првата лига. Во спротивно не би требало да има проблем да избори место во плејофот, па преку бараж да осигура место во елитата. Сега на гости им доаѓа тим кој се со послаб квалитет и нема право на кикс.

Може ли Леикнир да избори опстанок?

Ова е можеби најслабиот тим кој доаѓа од Рејкевик и моментално се наоѓа на 10-то место на табелата, со само еден бод над зоната за испаѓање. Леикнир многу лошо ја отвори сезоната и има дури пет порази во првите девет кола. Леикнир минатата сезона играше во елитата, но таа сега е многу далеку од нив и треба да се борат да не испаднат во уште понизок ранг. Иако сезоната е долга, сепак овој тим мора да ги поправи резултатите доколку сака да опстане во лигата. Сега оди на гости кај многу посилен тим каде по традиција има лоши резултати, па тешко дека ќе успее да остане непоразен.

Очекување

Квалитетот и домашниот терен се на страната на Фјолнир, па очекуваме да ги освои трите бода и тоа во ефикасен натпревар.

ТИП:

Фјолнир – Леикнир – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*