ТИП НА ДЕНОТ (05.07.2023, 20:45) ШПАНИЈА У21 – УКРАИНА У21

Тип на денот
Тип на денот

Денес во центарот на вниманието ќе бидат полуфиналните дуели од Европското првенство за играчи до 21 година, а ние за вас ќе го анализираме дуелот помеѓу Шпанија и Украина.

Двете репрезентации беа во иста група и одиграа реми во првиот меч, а тоа покажува дека се работи за израмнет квалитет и не очекува возбудлив меч.

Шпанија е секогаш меѓу фаворитите

Веќе години наназад Шпанија е расадник на таленти и ги има најдобрите млади репрезетации, па „црвената фурија“ е секогаш фаворит за висок пласман. Целта уште од самиот старт на оваа репрезентација беше пласман во финалето и се на добар пат да ја остварат целта. Вп групната фаза ја покажаа својата сила и го освоија првото место, но не успеаа да ја победат само Украина. Во четвртфиналето беа подобри од Швајцарија, а сега повторно ќе имаат шанса да излезат на мегдан со Украина. Овој пат влогот е многу поголем, пласман во финале, па се очекува многу посериозен пристап и Шпанија сигурно ќе сака да ја оправда фаворитската улога.

Украина најпријатно изненадување на турнирот

Младата украинска репрезентација е најпријатното изненадување на турнирот и за нив е голем успех и самото учество во полуфинале. Во групната фаза славеа против Хрватска и Романија и одиграа реми против Шпанија, па завршија со исти бодови како „црвената фурија“. Сепак, поради послаба гол разлика завршија на второто место во групата, а тоа за противник им ја донесе силната Франција.  На тој меч Украина покажа дека не станува збор за изненадување, туку за многу силна репрезентацја која може да се бори за медал. Иако загубија на самиот старт од „триколорите“, успеаа да направат пресврт и на крајот славеа со 3:1. Сега повторно ќе играат против Шпанија, па иако се аутсајдери сигурно ќе направат се за да се пласираат во финалето.

Очекувања

Според квалитетот и искуството во вакви турнири Шпанија е голем фаворит, но Украина покажа дека има квалитет и сигурно нема лесно да се предаде.

ТИП:

Шпанија У21 – Украина У21 – 1 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*